BPMS چیست و کاربرد آن در صنعت بانکی

در صنعت مالی یک نرم‌افزار گردش کار مناسب، می‌تواند تفاوت معنی داری را برای موسسات بهره‌بردار نسبت به موسساتی که از فرایند‌های منسوخ استفاده می‌کنند ایجاد کند. سازمانی که به کمک سیستم BPMS یا نرم افزار گردش کار، خدمات مالی کارآمد و مبتنی بر نیاز‌های مشتری ارائه می‌دهد قطعاً در رقابت با موسسات مالی دیگر از مزیت‌های رقابتی بیشتری برخوردار خواهد بود.

سیستم‌های مدیریت فرایند کسب و کار یا bpms به مجموعه فعالیت‌هایی برای همسو و یکپارچه‌کردن فعالیت‌ها و فرایند‌های سازمان گفته می‌شود. این فعالیت‌ها با استفاده از تکنولوژی و فناوری‌های جدید امکان‌پذیر است که نتیجه آن باعث افزایش رضایت مشتریان سازمان خواهد شد. برای سیستم bpms نرم‌افزار های مختلفی ارائه شده است که باعث تسهیل در فرایندها می‌شود.
بی پی ام که مخفف (Business Process Management) به معنای مدیریت فرایند کسب و کار است، روشی است برای بررسی و کنترل فرایندهایی که در یک سازمان یا ارگان اجرا می‌شوند. در واقع این یک متدولوژی موثر است که در شرایط بحران برای ایجاد اطمینان از اینکه فرایندهای موجود موثر و کارامد هستند، مورداستفاده قرار می‌گیرد.
نرم‌افزار بی پی ام یا همان bpms یک ابزار اتوماسیون فرایند است. این ابزار به شما کمک می‌کند فرایندهای هر روزه را بررسی کنید تا گلوگاه‌های موجود را شناسایی و کم کنید، هزینه‌های شرکت را کنترل کنید، فرایندهای روتین را تا جای ممکن کارامد سازید و از کارآمدی افرادی که در فرایندهای شما درگیر هستند، اطمینان حاصل کنید.

مزایای استفاده از نرم‌افزار bpms

• بهبود انجام کارها و مدیریت فرایندهای سازمان
• سرعت بخشیدن به روند انجام فعالیت‌ها
• امکان مشاهده انحرافات در انجام فرایندها
• کاهش هزینه‌های سازمان
• ارزیابی فعالیت واحدهای مختلف سازمان

کاربرد bpms در صنعت بانکی

بانک یکی از صنایعی است که به شدت با مقررات درگیر است. هم‌چنین بسیاری از موسسات مالی با تعداد زیادی از شهروندان عادی که به خدمات مالی – بانکی نیاز دارند سروکار دارند. علاوه بر این بیشتر مشتریان بانکی امروزه خواستار استفاده از ابزارهای آنلاین و موبایلی هستند. ابزار‌هایی که به آن‌ها اجازه کنترل حساب خود و دریافت‌ اعلانات و هشدار‌های مختلف در شرایط گوناگون مانند برداشت از حساب یا سررسید قسط را می‌دهد. در صنعت مالی یک نرم‌افزار گردش کار مناسب، می‌تواند تفاوت معنی داری را برای موسسات بهره‌بردار نسبت به موسساتی که از فرایند‌های منسوخ استفاده می‌کنند ایجاد کند. سازمانی که به کمک سیستم BPMS یا نرم افزار گردش کار، خدمات مالی کارآمد و مبتنی بر نیاز‌های مشتری ارائه می‌دهد قطعاً در رقابت با موسسات مالی دیگر از مزیت‌های رقابتی بیشتری برخوردار خواهد بود.